Zalety stosowania bram przeciwpożarowych w halach przemysłowych
Ochrona przed pożarem w hali przemysłowej to jedna z najważniejszych kwestii, jaką trzeba brać pod uwagę podczas projektowania budynków. Gotowe obiekty powinny być jak najbardziej funkcjonalne, ponadto nie można zapominać o ograniczeniu ryzyka dla ludzi i powierzonego mienia. Należy pamiętać o wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych, które pozwolą zapewnić odpowiedni poziom komfortu oraz ograniczą zakres następstw pożaru do poziomu akceptowalnego przez inwestorów. Ważnym elementem są funkcjonalne zamknięcia, w tym różnego typu bramy przeciwpożarowe.
Czym są bramy przeciwpożarowe?
Bramy przeciwpożarowe to specjalnie skonstruowane wyroby budowlane, które pełnią kluczową rolę w zabezpieczaniu obiektów przed rozprzestrzenianiem się ognia. Ich podstawowym celem jest automatyczne zamknięcie dużych otworów w przypadku wykrycia pożaru. Takie bramy mogą być instalowane zarówno w przegrodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych budynku.
Dlaczego stosowanie bram przeciwpożarowych jest tak ważne?
Bramy przeciwpożarowe zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Ochrona przed pożarem w hali przemysłowej dotyczy zarówno magazynowanych produktów, jak i użytkowników obiektów poddawanych codziennej eksploatacji. Do produkcji bram wykorzystywane są materiały najwyższej jakości, jak również nowoczesne technologie. Gwarantuje to dużą szczelność oraz izolacyjność ogniową przez czas od 30 do nawet 120 minut. Mechanizmy bramy przeciwpożarowej mogą działać bezawaryjnie bez względu na warunki otoczenia oraz specyfikę prowadzonej działalności. Można je także zintegrować z innymi elementami systemu bezpieczeństwa używanego w hali przemysłowej.
Zalety bram przeciwpożarowych stosowanych w przemyśle
Produkty z kategorii bram przeciwpożarowych są skutecznym elementem zabezpieczającym hale po powstaniu pożaru. Wspomagają czynności zmierzające do zminimalizowania skutków występowania ognia w budynku przemysłowym. Pożar powoduje natychmiastowe powiadomienie alarmowe, co umożliwia szybką ewakuację osób znajdujących się w bezpośrednim zagrożeniu. Ogień i dym zostaje zatrzymany w jednej strefie, dzięki czemu ograniczone zostają skutki pożaru, zarówno w sferze materialnej, jak i w zakresie ludzkiego zdrowia i życia.
Różne rodzaje bram przeciwpożarowych na rynku
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów bram przeciwpożarowych, które można dopasować do potrzeb inwestorów. Mają różne mechanizmy oraz klasy odporności ogniowej. Niektóre odmiany produkowane są na indywidualne zamówienie, co pozwala na zmianę szczegółów wykończenia. Mają napędy o dużej mocy, które sprawdzają się doskonale nawet przy częstym uruchamianiu bramy. Przy zamykaniu może być wydawany sygnał ostrzegawczy. Z tego względu nowoczesne bramy przeciwpożarowe gwarantują nie tylko bezpieczeństwo w przemyśle, lecz także duże możliwości w zakresie dostosowania do pozostałych elementów wyposażenia budynku.
Bramy przeciwpożarowe dostosowane do potrzeb
W szczególności dostępne są bramy rolowane, segmentowe i przesuwne. Pierwsze są doskonałym rozwiązaniem w miejscach, gdzie występuje ograniczona przestrzeń wokół drzwi. Mogą być wykonane z blachy ocynkowanej lub nierdzewnej. Bramy przesuwne są bardziej uniwersalne i można je zamontować w niemal każdej sytuacji. Są produkowane w wielu wariantach kolorystycznych, a w razie potrzeby istnieje możliwość dodania drzwi ewakuacyjnych. W magazynach i halach przemysłowych dobrze sprawdzają się także bramy segmentowe, które przesuwają się do góry i nie ograniczają przestrzeni wewnątrz budynku.
Wsparcie dla administratorów nieruchomości
Szybkie działanie bram przeciwpożarowych w dużej mierze decyduje o zmniejszeniu skali zniszczeń w budynku. Napęd bramy uruchamia się w przypadku zmiany temperatury otoczenia. Szybkie wykrycie ognia pozwala na natychmiastowe podjęcie czynności chroniących halę i zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się pożaru. W ten sposób bramy przeciwpożarowe znacznie poprawiają bezpieczeństwo w przemyśle i zapewniają wsparcie osobom odpowiedzialnym za administrowanie nieruchomościami. Bez ich użycia nie można mówić o profesjonalnym podejściu do zapewnienia wysokiego poziomu ochrony przed pożarem.