Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?
Niewłaściwe zabezpieczenie bram garażowych przed włamaniem to wyzwanie dla bezpieczeństwa całego domu. Penetracja tej bariery oznacza, że włamywacz ma dostęp do pojazdu, a także w wielu przypadkach do wnętrza domu. Jak skutecznie zabezpieczyć drzwi garażowe, aby złodziej nie mógł wejść do budynku?
Mechanizm zabezpieczający – co wybrać?
Bramę można wyposażyć w odpowiedni zamek, albo system alarmowy. Można też zastosować w niej układ automatyki powiązany z systemem Smart Home. Co wybrać?
Zabezpieczenie bram za pomocą specjalnych zamków
Najprostszym sposobem, dzięki któremu można zabezpieczyć garaż, jest zamek antywłamaniowy. Jego konstrukcja wyposażona została w szereg dodatkowych zabezpieczeń mechanicznych, które utrudniają, a nawet wręcz uniemożliwiają otwarcie bram z zewnątrz. Warto również dodać, że jego późniejszy montaż warto przewidzieć już na etapie wyboru bramy garażowej.
W tym celu wystarczy na samym początku zgłosić chęć posiadania takiego zamka projektantowi i wykonawcy. Jeśli wybierzemy tradycyjny zamek, to następnym razem raczej nie da się w jego miejsce zamontować systemu antywłamaniowego.
Pilot zdalnego sterowania
Pilot to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają komfortowych rozwiązań, ale również i dla tych, którzy preferują wyższy poziom bezpieczeństwa. Sygnał emitowany przez pilot może występować w aż bilionach kombinacji. Teoretycznie łatwiej otwierać i zamykać skrzydło, jeśli brama wyposażona jest w fizyczny zamek.
Warto jednak dodać, że wielu inwestorów świadomie wybiera rozwiązania łączące w sobie klucz elektroniczny oraz zestaw rygli mechanicznych. Dzięki temu zyskuje się podwójny system ochrony.
Ochrona bram przed wyważeniem
Niektórzy włamywacze próbują wykorzystywać mniej subtelne techniki włamania, próbując… wyważyć bramę z prowadnic. Na szczęście istnieje możliwość zastosowania specjalnego mechanizmu (blokady dociskowej), który zapobiegnie wybiciu blatu bramy. Mowa tu o specjalnym układzie, którego zadaniem jest dociskanie skrzydła tak, aby pozostawić bramę w zamkniętej pozycji.
Tak działająca blokada sprawdzi się nawet wówczas, gdy potencjalni włamywacze wykorzystają twardy łom. Układ dociskowy sprawi, że skrzydło zawsze pozostanie na odpowiednim miejscu.
System alarmowy – skuteczna ochrona bramy
Nawet najlepiej chroniona brama jest narażona na włamanie. Co gorsza, próba obejścia systemów bezpieczeństwa może doprowadzić do uszkodzenia sprężyn naciągowych, oraz takich elementów jak napęd bramy lub ościeżnica.
Dobrze skonfigurowany alarm pozwala wykluczyć takie prawdopodobieństwo. Wyposażenie go w takie elementy jak fotokomórka, pozwala monitorować obszar przed bramą i zsynchronizować go z systemem oświetlenia, monitoringu oraz ostrzegania akustycznego. Takie rozwiązanie warto wprowadzić już przy montażu bram. Dzięki niemu trudniej będzie sforsować oraz zniszczyć chronione w ten sposób skrzydło.
System kart – wygodny sposób na sterowanie bramą
Kolejna blokada antywłamaniowa, z której warto skorzystać, to zamknięcie mechaniczne korzystające ze zbliżeniowych czytników kart. Takie rozwiązanie zapewni użytkownikowi maksymalne bezpieczeństwo.
Jest to możliwe m.in. dzięki 128-bitowej technologii szyfrowania, która uniemożliwia spreparowanie karty i otwarcie bramy z napędem elektrycznym. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki komfort użytkowania. Można nim zabezpieczyć zarówno budynek z jednym stanowiskiem, jak i również garaż dwustanowiskowy. Co ważne, w razie awarii system ten można odryglować kluczem awaryjnym.
Jak wybrać bramę antywłamaniową?
Wybierając odpowiednie modele bram, warto zwrócić uwagę na kilka rodzajów bram garażowych różniących się między sobą klasą antywłamaniową.
- Klasa RC1 – to klasa, która oznacza, że bramę można sforsować praktycznie od razu po próbie włamania. Bramy pierwszej klasy można otworzyć wykorzystując jedynie siłę fizyczną.
- Klasa RC2 – to klasa, która gwarantuje ochronę przed włamaniem przez 3 minuty od pierwszej próby jej sforsowania. Można ją też otworzyć za pomocą klina lub młotka.
- Klasa RC3 – to klasa, która zapewnia ochronę przed włamaniem przez 5 minut od rozpoczęcia jej forsowania. Zgodnie z wymogami technicznymi tej klasy jej penetracja będzie wymagała cięższego sprzętu.
Wybierając bramę, warto też zwrócić uwagę na jej budowę. Takie rozwiązania jak potrójny pakiet sprężyn naciągowych lub zastosowanie wytrzymałego połączenia segmentów pozwala znacznie wydłużyć czas forsowania bramy. Warto również zwrócić uwagę na położenie skrzydła względem gruntu. Konstrukcja bram segmentowych z niższym prześwitem sprawi, że złodziej będzie miał większe trudności z wyważeniem blatu bramy. Oznacza to również, że po zamknięciu bramy, stworzy ona jednolite zabezpieczenie wnętrza garażu.
Reasumując, bramy o niskim prześwicie, które są dodatkowo zabezpieczane alarmem i zamykane przy użyciu pilota, to skuteczne rozwiązanie zabezpieczające przed włamaniem. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na pozostałe systemy zabezpieczeń (w tym zamek patentowy) i co najważniejsze – na właściwy montaż konstrukcji.