Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to popularne rozwiązanie stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Tego typu osłony zapewniają pełną intymność w pomieszczeniach i chronią przed hałasem z zewnątrz.

Rolety zewnętrze to odpowiedni wybór do nowoczesnego domu. Są energooszczędne i zapewniają ochronę przed niechcianymi gośćmi. Dyskretny design rolet wpasuje się w każde otoczenie architektoniczne i sprosta potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów.

Funkcje rolet zewnętrznych

Zewnętrzne rolety mają za zadanie chronić wnętrze domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Stanowią bardzo dobrą izolację termiczną, co sprzyja dużej oszczędności, jeśli chodzi o rachunki za energię elektryczną. Kolejną funkcją, jaką pełnią rolety antywłamaniowe jest zabezpieczenie okien przed wybiciem. Rolety zewnętrzne posiadają dodatkową warstwę ochronną w postaci metalowej siatki, która osłania całą powierzchnię okna, w tym szybę i ramę.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety okienne, zewnętrzne można podzielić na trzy główne rodzaje: okienne, podtynkowe i natynkowe.

Rolety okienne

Rolety naokienne wyróżniają się budową – posiadają skrzynkę wykonaną z tworzywa oraz pokrywę rewizyjną, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Skrzynka nakładana jest na ramę okna i montowana we wnęce okiennej, którą należy powiększyć o wysokość skrzynki. Wybór tego typu rolet zewnętrznych powinien nastąpić już na etapie projektowania domu, dobierając odpowiedni kształt nadproża. Można dodatkowo wyposażyć je w moskitierę bądź czujniki pogodowe, które dostosowują pancerz rolety do panujących na zewnątrz warunków pogodowych.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe charakteryzuje aluminiowa skrzynka, a także pokrywa rewizyjna, która znajduje się na zewnątrz budynku. Ich wybór również powinien zostać podjęty jeszcze na etapie projektowania budynku. Montowane są przed oknem, na specjalnych prowadnicach. Co ważne, rolety podtynkowe nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi i nadproża, zapewniając bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Rolety zewnętrzne natynkowe

Rolety zewnętrzne natynkowe posiadają w pełni widoczną skrzynkę z pokrywą rewizyjną. Montuje się ją we wnęce okiennej lub na elewacji budynku. Co ważne, tego typu rolety okienne nie wymagają uwzględnienia w projekcie domu, dzięki czemu można je zamontować w dowolnym momencie.

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne cieszą się zainteresowaniem dzięki swoim licznym zaletom. Mogą być montowane zarówno w starszych budynkach, jak i nowopowstałych. Można wybrać wariant mocowany w ramie okiennej, jak i na elewacji. Podnoszą poziom bezpieczeństwa, a do tego są energooszczędne. Silniki rolet zewnętrznych są zróżnicowane pod względem mocy i sposobu sterowania. Przy wyborze silnika warto zwrócić uwagę, czy posiada on funkcję detekcji, który chroni m.in przed niezamierzonym opadnięciem bramy.

Jak wybrać rolety zewnętrzne?

Wybierając rolety zewnętrzne, trzeba mieć na względzie przede wszystkim fakt, czy dom jest dopiero w fazie projektowania, czy został już wybudowany. Istotna jest też kwestia miejsca, w którym ma zostać zamontowana skrzynka rolety. Kolejnym ważnym elementem jest umiejscowienie klapy rewizyjnej służącej do konserwacji i serwisowania rolet. Wybrane rolety okienne powinny być najwyższej jakości, co gwarantuje wykorzystanie najlepszych materiałów podczas ich produkcji. Bogata paleta kolorów rolet dodatkowo umożliwia dobranie osłon wedle swojego gustu.

Zobacz również: