Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Rodzaje bram stosowanych w halach stalowych

W halach stalowych montuje się bramy wielkogabarytowe, dostosowane do potrzeb inwestora, jak i specyfiki budynku. Pod uwagę brany jest sposób otwierania i zamykania bramy, jak i rodzaj jej montażu. Jakie rozwiązania sprawdzą się w tego typu obiektach? Zapraszamy do lektury.

Rodzaje bram do hal stalowych

To jaki produkt sprawdzi się najlepiej w danym miejscu, zależy w dużej mierze od tego, jakie hala stalowa ma przeznaczenie. Przedstawiamy najczęściej wybierane rodzaje bram znajdujące zastosowanie w halach stalowych.

Bramy segmentowe

Segmentowa brama do hali przemysłowej to najpopularniejsze dostępne na rynku rozwiązanie. Produkt ten montuje się w halach magazynowych, hurtowniach czy obiektach kurierskich. Mechanizm otwierania takiego modelu nie jest skomplikowany. Bramy segmentowe mogą być prowadzone pionowo albo poziomo, ponadto niekiedy stosuje się tak zwane prowadzenie łamane. W takich bramach pojawiają się również pewne rozwiązania automatyczne jak np. czujniki ruchu. Segmentowa brama do hali może mieć dodatkowe drzwi, których celem jest przeciwdziałanie utracie ciepła w budynku oraz ograniczenie wymiany powietrza. Atutem tego typu produktu jest wysoka prędkość otwierania i zamykania.

Bramy przemysłowe przesuwne

Przesuwna brama do hali przemysłowej to propozycja zwłaszcza dla inwestorów, którzy chcą wybudować obiekt o dużej powierzchni. W przypadku wielkopowierzchniowych hal niezbędne okazuje się oddzielenie pożarowe sąsiadujących stref ogniowych. Ten sposób przejścia między danymi wydzielonymi strefami hali zapewnia doskonałą izolację cieplną, dźwiękoszczelność oraz odporność pożarową. Izolację możemy dodatkowo zwiększyć poprzez montaż specjalnych szczotek. Przesuwna brama do hali stalowej charakteryzuje się prostą i praktyczną konstrukcją, bazującą na ramie. Otwiera i zamyka przejście, poprzez przesuwanie się w bok. Oczywiście, taki model nie zawsze znajdzie zastosowanie. Do montażu modelu przesuwnego konieczne są specjalne prowadnice, które zajmują cenną przestrzeń, stąd takie rozwiązanie polecane jest do większych obiektów.

Bramy składane, czyli harmonijkowe

Składana brama do hali sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie można zamontować modeli segmentowych tudzież rolowanych. Produkty harmonijkowe spotkamy zwłaszcza w przypadku wysokich otworów. Bramy harmonijkowe instaluje się nad nadprożem w otworze albo do ściany. Możliwy jest ich montaż na zewnątrz albo wewnątrz obiektu. Sposób podnoszenia bazuje na systemie podwójnych pasów napinających, lin czy też na układzie szyn. Kiedy otwieramy bramę, panele składają się nad światłem otworu w harmonijkę. Daje nam to możliwość oszczędności przestrzeni i jak najlepszego zagospodarowania wolnego miejsca.

Bramy dwuskrzydłowe

Dwuskrzydłowa brama do hali stalowej wyróżnia się dwoma skrzydłami otwieranymi na zewnątrz albo do wewnątrz. Taką konstrukcję nabędziemy w wersji nieocieplonej i ocieplonej, pełnej lub częściowo przeszklonej. Modele te sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest klasyczna forma bramy.

Bramy do hali stalowej — inne dostępne rozwiązania

Na rynku znajdziemy też inne rodzaje bram do tego typu obiektów. Hala stalowa może zostać wyposażona w bramę szybkobieżną, która charakteryzuje się szybkim otwieraniem i zamykaniem. Ponadto, hale stalowe mogą mieć zamontowane bramy przeciwpożarowe ze specjalnym zamknięciem, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w razie pojawienia się pożaru.

Jak widać, hale stalowe możemy wyposażyć w różnego rodzaju bramy. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od specyfiki działalności przemysłowej, wymiaru otworu bramowego, warunków środowiskowych, możliwych obciążeń czy efektywności energetycznej.