Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Jak przygotować się do montażu bramy garażowej?

Spis treści

 

bramy segmentowe

Przed zamontowaniem bramy garażowej należy właściwie się do tego przygotować. Przede wszystkim trzeba pamiętać o kluczowych kwestiach, takich jak prawidłowe położenie instalacji elektrycznej, jej odpowiednie zabezpieczenie, czyli wyrównanie ścian i ich otynkowanie, a na końcu – przygotowanie podłogi, aby nie powstały żadne szczeliny między podłogą a bramą.

Otwór pod bramę garażową — jak przygotować?

Przed montażem bramy garażowej konieczne jest wykończenie ścian do których będą przymocowane prowadnice po których będzie poruszać się brama.

Przy planowaniu ocieplenia stropu garażu, warto taką informację przekazać wykonawcy z uwzględnieniem grubości projektowanej warstwy izolacyjnej. To samo dotyczy nadproży i węgarek, czyli powierzchni ściennych otaczających bramę. W późniejszym etapie użytkowania bramy ich otynkowanie i pomalowanie może okazać się dużo trudniejsze.

Poza tym wspomniane płaszczyzny muszą być proste i równoległe względem siebie. Dzięki temu mechanizmy prowadzące i napędzające w zamontowanej bramie będą mniej obciążone, a co za tym idzie — konstrukcja bramy będzie mniej narażona na uszkodzenie.

Ocieplenie i malowanie — o czym pamiętać?

Wykończenie ścian garażu i sufitu koniecznie należy wykonać przed montażem bramy. To samo dotyczy ocieplenia ościeża. Należy je wykonać w porozumieniu z wykonawcą bramy. W przeciwnym razie może dojść do powstania niepotrzebnych mostków termicznych, które jednocześnie zwiększą koszty ogrzewania.

Na bilans termiczny garażu wpływ ma nie tylko ocieplenie ścian budynku, ale też wykończenie podłogi. Węgarki i ościeża bramy powinny być równe względem niej. Bardzo często dochodzi do sytuacji, że inwestor wykonuje podłoże dopiero po zamontowaniu bramy. Inwestycję tą należy wykonać jak najszybciej, pamiętać o tym, aby dolna krawędź bramy garażowej idealnie przylegała do podłoża.

Uwaga! Jeśli malowanie lub tynkowanie we wnętrzu ościeża bramy, a także jej węgarków i nadproża wykonywane jest już po montażu bramy segmentowej, koniecznie należy pamiętać o tym, by nie narażać jej mechanizmów na działanie farby, tynku i pyłu. Jeśli bramę garażową zanieczyści np. farba lub tynk, to nie można dopuścić do ich wyschnięcia.

Instalacja elektryczna — kluczowa do montażu bramy

Montaż bramy garażowej należy poprzedzić wykonaniem odpowiedniej instalacji elektrycznej. Jeśli planujemy otynkować ściany przyległe do bramy segmentowej, montaż elektryki powinniśmy wykonać wcześniej. Dzięki temu unikniemy problematycznego rozkuwania ścian lub sufitu. Warto dodać, że w suficie powinno znajdować się gniazdko, które będzie zasilać bramę garażową i powiązaną z nią automatykę. A jeśli już o czujnikach mowa, to ich obecność warto uwzględnić w projekcie instalacji elektrycznej. Włącznik klawiszowy musi zostać zainstalowany w miejscu dostępnym dla użytkownika. Z kolei fotokomórki powinny być usytuowane i zaprogramowanie względem położeń krańcowych bramy.

Podsumowując, zanim dojdzie do montażu bramy garażowej, inwestor musi wykonać szereg prac remontowo-przygotowawczych. Dlatego warto zrealizować je w porozumieniu z wykonawcą.