Jak przygotować otwór pod bramę garażową?
Najważniejszym elementem montażu bramy garażowej jest odpowiednio przygotowany otwór wjazdowy. Tylko jego właściwie wykonanie daje gwarancję funkcjonalności bramy, jej długoletniej trwałości i bezawaryjnego działania przez cały okres eksploatacji. Na czym polega właściwe przygotowanie otworu pod bramę garażową? Jak wykonać otwór wjazdowy, aby brama garażowa działała niezawodnie?
O czym należy pamiętać przed montażem bramy garażowej?
Brama garażowa zasadniczo powinna być montowana w całkowicie wykończonym garażu, którego sufit oraz ściany są już pomalowane i otynkowane. Bardzo ważnymi elementami są tutaj nadproża i węgarki, ponieważ to na nich zostanie osadzona cała konstrukcja. Elementy te powinny być proste i równoległe względem siebie – zagwarantuje to prawidłowy montaż prowadnic czy wału napędowego, zapewniając jednocześnie solidność całej konstrukcji oraz płynność działania bramy garażowej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której decydujemy się zainstalować bramę garażową otwieraną w sposób automatyczny. Wówczas instalacja elektryczna służąca do napędu musi być doprowadzona do źródła zasilania jeszcze przed tynkowaniem.
Jak wykonać pomiar otworu wjazdowego?
Pomiar otworu pod bramę garażową można zlecić profesjonalnej firmie, ale można też wykonać go samodzielnie. Aby właściwie pobrać wymiary otworu wjazdowego, najlepiej wykonać je przy pomocy miary budowlanej. W pierwszej kolejności należy zmierzyć szerokość i wysokość otworu (w dwóch, trzech różnych miejscach), następnie sprawdzić wysokość nadproża i szerokość obu ścian bocznych otworu, a potem głębokość samego garażu. Pobranie pomiarów w przedstawiony sposób daje gwarancję, że brama garażowa zostanie dopasowana odpowiednio do wielkości otworu wjazdowego.
Jak dobrać wielkość bramy garażowej?
Wielkość bramy garażowej warto przemyśleć jeszcze na etapie projektowania nowego domu. Zazwyczaj dostosowuje się ją do kubatury domu i garażu. Szerokość i wysokość bramy garażowej może się różnić zależnie od potrzeb i możliwości. Najczęściej jednak wykonuje się jedno- lub dwustanowiskową bramę garażową. Standardowe wymiary bram garażowych mają od 200 do 350 cm wysokości i od 180 do nawet 600 cm szerokości, przy czym najczęściej wybierane są te posiadające 200-260 cm wysokości i 200-250 cm szerokości (400-500 cm w przypadku bram podwójnych). Takiej wielkości brama garażowa pozwala bezpiecznie i komfortowo korzystać z garażu.
Jak zamontować bramę garażową w otworze wjazdowym?
W zależności od rodzaju bramy garażowej, jej płaszcz można montować na różne sposoby. Przed lub bezpośrednio w otworze wjazdowym zakłada się bramy rozwieralne, które zazwyczaj zlicowuje się ze ścianami. Najczęściej wybierane, otwierane przy pomocy sprężyn bramy garażowe segmentowe , jednak możliwość zamontowania ich za otworem to jedyne rozwiązanie. Należy tutaj zaznaczyć, że bramy uchylne wymagają zdecydowanie większej przestrzeni zarówno wewnątrz garażu, jak i przed nim. Z kolei za otworem montuje się najczęściej bramy rolowane, działające podobnie jak rolety okienne.
Powiązane wpisy: