Napęd do bramy przemysłowej – jakie powinien mieć parametry?
Napędy do bram przemysłowych to skomplikowane mechanizmy, które mogą być dostosowane do pracy intensywnej i to niezależnie od różnych warunków panujących w bliskim otoczeniu bramy. Jakie są ich najważniejsze parametry i co decyduje o ich funkcjonalności?
Układ napędowy – serce jednostki napędowej
Montaż napędu w danym obiekcie wymaga dostosowania jego możliwości do powierzchni bramy. System układu napędowego jest oparty na najnowocześniejszej myśli technologicznej a jego duża moc gwarantuje niezawodność nawet przy częstym uruchamianiu.
System regulacji położenia
Kluczem do niezbędnego działania bramy przemysłowej jest właściwie ustawiony system regulujący jej położenie. Opiera on swoje działanie na elektronicznych wyłącznikach krańcowych. Co ważne, programowanie wyłączników odbywa się najczęściej za pomocą przycisków z centrali, co znacznie ułatwia sterowanie całym systemem.
Jak powinna działać centrala?
O ile motoreduktor jest sercem całego układu napędowego, o tyle centrala jest jego mózgiem. Składa się z mikrokomputera, podświetlanych przycisków i wyświetlacza (najlepiej dwuliniowego), zapewniającą doskonałą jakość odczytu danych. Zastosowanie wyświetlacza i podświetlenia LCD jest szczególnie ekonomiczne, gdyż zużywają one znacznie mniej energii, a ich pracę można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli chodzi o kwestię interfejsu, to wbudowany wyświetlacz powinien zapewniać możliwość wyświetlania treści w kilku najpopularniejszych językach (w tym oczywiście PL).
Dodatkowe udogodnienia
Nowoczesne systemy automatyki przemysłowej są przeznaczone dla osób ceniących doskonałą jakość, ale i maksymalne bezpieczeństwo. System sterowania jest zaopatrzony w lampy ostrzegawcze, które aktywują się w trakcie pracy motoreduktora. Bramy posiadają też specjalny licznik cykli, który umożliwia kontrolę ilości cykli bram. Zaawansowane napędy m.in. w bramach szybkobieżnych, są też dostępne ze zintegrowanym przemiennikiem częstotliwości, za pomocą którego można regulować prędkość zamykania lub otwierania bramy.
Bezpieczeństwo pracy
Napęd bramy przemysłowej może być dostosowany do potrzeb najbardziej wymagających klientów. System sterowania można np. wzbogacić o funkcję lato-zima, która polega tylko na częściowym otwieraniu bramy w porze zimowej, aby ograniczyć utratę ciepła z hali. Biorąc pod uwagę fakt, że część bram segmentowych to układy izolowane termicznie, ilość odzyskanej w ten sposób energii jest bardzo duża. Nowoczesne systemy automatyki bram przemysłowych umożliwiają też podłączenie zestawu czujników i fotokomórek, które automatycznie zatrzymują bramę w momencie wykrycia przeszkód.
W instalacjach bram napędzanych elektrycznie automatyka odgrywa ogromną rolę. Szczególnie pożądaną cechą jest możliwość podłączenia czujników i wielu innych, zewnętrznych akcesoriów. Wszystko po to, by system napędowy bramy przemysłowej spełniał oczekiwania klienta.
Powiązane wpisy: