Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Montaż bramy segmentowej przemysłowej krok po kroku

Montaż bramy segmentowej przemysłowej krok po krokuWiększość stosowanych obecnie bram przemysłowych to bramy segmentowe. Ich charakterystyczna budowa i wysoka funkcjonalność sprawiają, że mają uniwersalne zastosowanie. Jak przebiega montaż bramy segmentowej i jakie kroki należy wykonać, by brama działała w prawidłowy sposób? Czy montaż bramy wymaga pomocy profesjonalistów?

Bramy segmentowe przemysłowe — budowa

Bramy segmentowe przemysłowe to specjalne bramy używane głównie w przemyśle, magazynach i halach produkcyjnych. Są one zaprojektowane tak, aby umożliwiały efektywny przepływ ruchu pojazdów i ludzi, jednocześnie zapewniając skuteczną izolację termiczną i akustyczną oraz bezpieczeństwo. Bramy przemysłowe segmentowe składają się z paneli, które są zazwyczaj wykonane z wysokiej jakości blachy ocynkowanej lub lakierowanej. Panele te są ułożone jeden obok drugiego, tworząc płaską powierzchnię, gdy brama jest zamknięta. Panele bramy mogą mieć rdzeń izolacyjny wykonany z pianki poliuretanowej lub innych materiałów izolacyjnych. Izolacja termiczna jest kluczowa, szczególnie jeśli brama jest używana w halach magazynowych, gdzie utrzymanie odpowiedniej temperatury jest szczególnie ważne. Bramy przemysłowe są zazwyczaj podnoszone za pomocą systemu napędowego. Mechanizm ten może być zautomatyzowany i sterowany pilotem lub centralą, co ułatwia obsługę i zapewnia bezpieczeństwo.

Aby zapewnić izolację termiczną, bramy przemysłowe są wyposażone w uszczelnienia na poziomie paneli oraz na poziomie połączenia pomiędzy nimi. Dobre uszczelnienia chronią również przed przedostawaniem się kurzu, wody i innych czynników zewnętrznych.

Montaż bramy segmentowej krok po kroku

Pierwszym krokiem w montażu bramy przemysłowej jest upewnienie się, że otwór ma odpowiednie wymiary, a wszelkie ewentualne nierówności są wyregulowane. Montaż właściwy należy rozpocząć od zamocowania prowadnic na obu bokach otworu bramowego przy zastosowaniu zaleceń producenta. Prowadnice i ich montaż to kluczowy element prawidłowego funkcjonowania bramy.

W przypadku bramy napędzanej automatycznie należy zamocować elementy napędowe, czyli silnik, pasek czy łańcuch. Same panele mocowane są zwykle przy użyciu specjalnych zatrzasków bądź śrub. Kolejnym krokiem jest zamocowanie czujników bezpieczeństwa, które zatrzymują ruch bramy w przypadku wykrycia przeszkody. To ważne dla bezpieczeństwa jej użytkowania.

Ramę bramy należy zamontować do ściany przy użyciu wysuwanego profilu. Poszczególne segmenty bramy prowadzone są na rolkach zamocowanych do zewnętrznych zawiasów. Ciężar bramy równoważony jest poprzez specjalne sprężyny, których naciąg wymaga regulacji. Brama ze sprężynami łączy się stalową linką tuż przy mocowaniu rolki.

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie równości, stabilności i prawidłowego funkcjonowania bramy. Ważne jest sprawdzenie jej automatyzacji, stan uszczelnień i zabezpieczenia.

Montaż bramy segmentowej nie jest trudny, ale wymaga trzymania się zaleceń zawartych w instrukcji. Bramę można zamontować samodzielnie bądź skorzystać z pomocy profesjonalistów.