Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący – które rozwiązanie wybrać?

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący Posiadanie własnego garażu to marzenie wielu właścicieli domów. Pozwala na przechowywanie auta lub innego pojazdu mechanicznego bez obawy o uszkodzenie przez osoby trzecie, a także czynniki atmosferyczne. Garaż umożliwia zwiększenie żywotności samochodu, jak również komfortowe wykonywanie drobnych napraw. Planując budowę domu, należy zdecydować, czy garaż znajdzie się w bryle budynku, czy będzie to garaż wolnostojący. Oba rozwiązania mają swoje niezaprzeczalne zalety. Tej tematyce z pewnością warto przyjrzeć się bliżej. Dzięki temu gotowy garaż będzie mógł spełnić wszystkie oczekiwania osób użytkujących dom. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Skuteczne zabezpieczenie auta

Główną funkcją każdego garażu jest umożliwienie przechowywania samochodu lub innego pojazdu, na przykład, motocykla. Można w ten sposób wyeliminować uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, w tym z powodu deszczu, gradu, aktu wandalizmu lub przypadkowego najechania przez inny pojazd. Garaż ogranicza też ryzyko kradzieży zarówno samego pojazdu, elementów jego wyposażenia, jak i często używanych akcesoriów. Wybór rodzaju garażu zależy od indywidualnych przyzwyczajeń inwestora, a także formalności i kosztów, jakie trzeba ponieść podczas budowy tego pomieszczenia.

Zalety garażu w bryle budynku

Garaż w bryle budynku cieszy się popularnością z uwagi na fakt, że dodatkowa przestrzeń użytkowa jest połączona bezpośrednio z częścią mieszkalną. Dzięki temu eksploatacja garażu jest bardzo wygodna, a przemieszczanie się pomiędzy różnymi pomieszczeniami nie wymaga wychodzenia na powietrze. Garaż w bryle budynku pozwala także zaoszczędzić miejsce na działce, co ma szczególne znaczenie w przypadku gęstej zabudowy na wysoko zurbanizowanych terenach miejskich. Garaż w takiej formie może pełnić funkcję dodatkowego pomieszczenia gospodarczego i można w nim umieścić takie urządzenia jak kocioł lub liczniki energii. Podczas budowy garaż w bryle budynku nie wymaga wypełniania dodatkowych formalności, a więc jego budowa jest szybsza i mniej kosztowna niż garażu wolnostojącego.

Zalety garażu wolnostojącego

Garaż wolnostojący może być natomiast wybudowany niezależnie od domu, w dowolnym momencie i zlokalizowany w miejscu specjalnie wybranym do tego celu. Nie zmniejsza przestrzeni dostępnej w budynku, a hałas silnika pojazdu lub odgłosy prac wykonywanych w garażu nie zakłócają spokoju mieszkańców domu. Spaliny gromadzące się w takim garażu nie mają szansy przedostać się do części mieszkalnej, a obok można umieścić pomieszczenie gospodarcze, w którym będą magazynowane narzędzia, sprzęt sportowy lub przedmioty wykorzystywane w ogrodzie. Garaż wolnostojący można wybudować obok domu zarówno na dużej działce, jak i wąskim terenie, gdzie nie ma możliwości wkomponowania tego pomieszczenia w bryłę budynku. Do wykończenia garażu wolnostojącego można stosować niemal dowolne materiały i nie będą one musiały być spójne z aranżacją wnętrza domu. Może być to w pełni niezależne pomieszczenie, w którym przechowywany będzie samochód oraz wykonywane będą mogły być różne prace bez zakłócania spokoju domowników.

Aspekty kosztów i czasu budowy

Garaż w bryle budynku nie wymaga osobnego pozwolenia na budowę oraz doprowadzania elementów instalacji na duże odległości. Koszt budowy może jednak podnieść metoda osadzenia garażu, wynikająca z tego odpowiednia konstrukcja dachu oraz konieczne do zastosowania systemy antywłamaniowe. Garaż wolnostojący często jest droższy z uwagi na konieczność wykonania odpowiedniego projektu budowlanego, zatrudnienia kierownika budowy i uiszczenia różnego typu dodatkowych opłat. W garażu wolnostojącym kosztowne będzie wykonanie fundamentów, ścian, stropu, dachu, nałożenie tynków i doprowadzenie mediów, zwłaszcza jeśli pomieszczenie znajduje się w dużej odległości od domu. W związku z tym czas od rozpoczęcia inwestycji do oddania gotowego garażu do eksploatacji może być znacząco dłuższy niż w przypadku pomieszczenia wkomponowanego w bryłę domu.

Izolacja termiczna i akustyczna w obu typach garaży

Bardzo ważną kwestią jest także izolacja akustyczna i izolacja termiczna garażu. Garaż w bryle domu powinien mieć izolowane wszystkie ściany, podobnie jak pozostałe pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie izolacji ścian wewnętrznych, które oddzielają nowe pomieszczenie od innych miejsc w domu, gdzie panuje wyższa temperatura. Wpłynie to pozytywnie na wysokość rachunków za ogrzewanie, a także na komfort mieszkańców domu. W wersji wolnostojącej również powinna zostać wykonana izolacja termiczna garażu, natomiast izolacja akustyczna jest mniej ważna z uwagi na fakt, że jest to miejsce zlokalizowane w pewnej odległości od pomieszczeń zajmowanych przez domowników. Do wykonania izolacji można zastosować styropian, wełnę mineralną lub piankę poliuretanową.

Podsumowanie

Wybór rodzaju garażu zależeć będzie więc od warunków zabudowy, układu pomieszczeń w domu oraz indywidualnych oczekiwań inwestorów. Warto uwzględnić przy tym aranżację całej działki, zwłaszcza jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią wokół domu. W praktyce garaż wolnostojący sprawdzi się najlepiej na dużej przestrzeni, gdzie będzie można go usytuować tak, aby uzyskać optymalną funkcjonalność pomieszczenia. Dodatkowo dobrym pomysłem jest wybudowanie podjazdu, dzięki któremu korzystanie z garażu będzie komfortowe dla wszystkich domowników. Nawierzchnia może być wykonana z kostki brukowej, co zapewni niepowtarzalny wygląd przyciągający uwagę zaproszonych gości.