Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Jak działa fotokomórka do bramy?

Spis treści

Jak działa fotokomórka do bram automatycznych? Dlaczego jest ona niezbędnym elementem instalacji zamykającej i otwierającej bramy? Czym różni się fotokomórka bezprzewodowa od przewodowej? Na te i na wiele innych pytań odpowie niniejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega praca fotokomórki?

W automatyce bramowej fotokomórki odgrywają bardzo istotną rolę. Ich zadanie polega na wykrywaniu przeszkód znajdujących się na drodze bramy. Jeśli taka przeszkoda zostanie wykryta, proces zamykania zostanie przerwany, a brama zostanie ponownie otwarta. Dzięki temu fotokomórka:

  • ogranicza do zera ryzyko wypadku podczas zamykania bramy,
  • uniemożliwia przeciążenie siłownika i uszkodzenie bramy,
  • zwiększa przepustowość ciągu komunikacyjnego bez ingerencji z zewnątrz.

Jak działa fotokomórka?

Budowa fotokomórki jest dość prosta. Urządzenie to składa się z dwóch elementów: nadajnika i odbiornika.

Rola nadajnika polega w gruncie rzeczy na dostarczeniu napięcia do diody IR (podczerwieni). Dzięki temu może ona emitować niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie świetlne.

Drugim elementem zestawu jest odbiornik, czyli element światłoczuły połączony wraz ze stykami NO lub NC (normalnie otwarte lub normalnie zamknięte). Jeśli światło podczerwone wysyłane przez diodę IR jest odbierane przez element światłoczuły bez przeszkód, to brama otwiera się i zamyka w normalny sposób. Jeśli jednak między nadajnikiem a odbiornikiem znajdzie się przeszkoda, to sygnał zatrzymujący bramę zostanie automatycznie wysłany do centrali sterującej. Na jego podstawie praca siłowników zostanie zatrzymana, a sama konstrukcja bramy wróci do położenia wyjściowego.

Niektóre czujniki IR dzieli się na przewodowe i bezprzewodowe. Różnica między nimi polega na sposobie zasilania. Bezprzewodowa fotokomórka składa się z odbiornika, nadajnika i akumulatora. Z kolei czujniki przewodowe czerpią energię z sieci 230 V.

Rodzaje fotokomórek – co warto wiedzieć?

Opisana powyżej budowa fotokomórki jest dość uogólniona. Sposób jej pracy zależy w głównej mierze od rodzaju czujnika. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje czujników podczerwieni:

  • fotokomórkę analogową, która korzysta ze złącza analogowego,
  • fotokomórkę cyfrową,
  • fotokomórkę refleksyjną.

Największą popularnością cieszą się rozwiązania wykorzystujące sygnały cyfrowe. Ich zasada działania jest nieco inna niż w przypadku urządzeń analogowych. Jeśli dojdzie w nich do przerwania promienia podczerwieni (na skutek pojawienia się przeszkody), informacje na ten temat będą przekazywane za pomocą cyfrowego złącza. Dobrą praktyką jest sprawdzenie przed montażem czujnika cyfrowego, czy centrala obsługuje taki sygnał.

Uwaga! W niektórych bramach słupki są asymetryczne. Dlatego warto wyposażyć się w fotokomórkę wyposażoną w regulację kąta widzenia.

Zastosowanie fotokomórki – najważniejsze informacje

Fotokomórki bezprzewodowe i przewodowe cieszą się bardzo dużą popularnością i to nie tylko w bramach, ale też w systemach alarmowych. Gdzie jeszcze można je znaleźć?

  • W windach, w których fotokomórki wykorzystuje się do otwierania drzwi w przypadku wykrycia znajdującej się pomiędzy nimi przeszkody.
  • W instalacjach sanitarnych, w których na skutek działania fotokomórek włącza się kran lub suszarka do dłoni.
  • W instalacjach sygnalizacyjnych (np. na przejściach na pieszych), w przypadku których fotokomórka aktywuje określony rodzaj światła.

Jak widać, zastosowanie fotokomórki jest bardzo szerokie. Zależy ono w głównej mierze od jej właściwości, przeznaczenia, ale też sposobu zasilania i od implementacji styków NO i NC.