Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Budowa garażu — przepisy, normy, porady

O czym należy pamiętać, projektując garaż? Co na jego temat mówi prawo budowlane? W poniższym artykule spróbujemy zmierzyć się z tą tematyką i jednocześnie odpowiemy na szereg pytań z nią związanych.

Prawo budowlane – wymiary garażu mają znaczenie

Czy budowa garażu bez uzyskania pozwolenia jest możliwa? Dużo zależy tutaj od wymiarów samego obiektu, ale też jego położenia i odległości od granic działki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami inwestor nie musi wnioskować o pozwolenie, jeśli powierzchnia obiektu nie przekracza 35 metrów kwadratowych, a jego wysokość nie jest większa niż 5 metrów. W takiej sytuacji obowiązuje nas budowa garażu na zgłoszenie, która — pod względem formalnym — jest znacznie mniej skomplikowana i czasochłonna. Przed rozpoczęciem inwestycji warto też zwrócić uwagę na lokalne przepisy dotyczące budowy garażu, gdyż takowe nadal nas obowiązują.

Budowa garażu bez pozwolenia – czy to na pewno możliwe?

Budowa garażu bez konieczności uzyskania pozwolenia jest możliwa, ale nadal obarczona pewnymi ograniczeniami formalnymi. Po pierwsze, obiekt ten nie może być wykorzystywany na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli zatem chcemy (nawet okazyjnie) wykorzystać garaż do tych celów, musimy liczyć się z koniecznością spełnienia określonych formalności.

Dlaczego budowa garażu na zgłoszenie nie zawsze jest możliwa? Budowa nieruchomości o powierzchni przekraczającej określoną wartość wiąże się zwykle z:

  • koniecznością spełnienia określonych wymogów budowlanych,
  • zastosowaniem specjalistycznych rozwiązań konstrukcyjnych,
  • dokładną analizą warunków geodezyjnych.

Tym samym, w przypadku nieruchomości powyżej 35 m2, budowa garażu bez pozwolenia nie jest możliwa.

Budowa garażu na zgłoszenie – jak to zrobić?

Przepisy dotyczące budowy garażu “na zgłoszenie” mówią jednoznacznie, że w dokumencie (zgłoszeniu) powinny znaleźć się informacje dotyczące rodzaju, zakresu, miejsca, a także sposobu wykonania robót budowlanych, których celem jest wzniesienie garażu. W zgłoszeniu należy również określić termin rozpoczęcia prac.

Wraz ze zgłoszeniem inwestor musi przekazać do Urzędu Miasta (na prawach powiatu) lub Starostwa:

  • oświadczenie, które potwierdza jego prawa do nieruchomości, na której odbywać się będzie budowa,
  • szkice, rysunki dokumentujące zakres planowanych prac,
  • odrębne pozwolenia, opinie i inne uzgodnienia, które są wymagane przez odrębne ustawy.

Od momentu zgłoszenia budowy inspektorat nadzoru budowlanego ma 21 dni na rozpatrzenie dokumentu i wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Jeśli odpowiedź z jego strony nie zostanie przekazana inwestorowi w tym czasie, można przystąpić do prac (maksymalnie do 3 lat od zgłoszenia budowy).

Jaka może być odległość garażu od granic działki?

Decyzja dotycząca tego, czy budowa garażu może być zrealizowana poprzez zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia, zależy również od odległości projektowanego garażu od granic działki. Minimalny dystans wynosi w tym przypadku 4 metry. Jeśli jest on mniejszy, to nawet budowa garażu o stosunkowo niewielkiej powierzchni (do 35 metrów kwadratowych) wiąże się z koniecznością uzyskania stosownego pozwolenia. Pamiętajmy też, że budowa garażu bez pozwolenia w sytuacji, gdy jest ono wymagane, będzie wiązać się z koniecznością przeprowadzenia rozbiórki na własny koszt. Istnieje też ryzyko nałożenia na inwestora grzywny.

Podsumowanie

Reasumując, zanim zbudujemy garaż, warto zapoznać się z dokładnymi przepisami dotyczącymi lokalnego zagospodarowania przestrzennego. Inwestor powinien mieć pewność, że realizowana przezeń inwestycja jest całkowicie legalna i zgodna z obowiązującym prawem.