Bramy rolowane — wady i zalety rozwiązania
Bramy rolowane to konstrukcje, w których płaszcz jest nawijany na specjalny wał. Dzięki temu ilość przestrzeni zajmowanej przez bramę jest stosunkowo niewielka. Tego typu rozwiązania wykorzystuje się zwłaszcza w garażach, niektórych konstrukcjach budowlanych, a także magazynach i halach produkcyjnych.
Korzyści wynikające z montażu bram rolowanych
Jakie są największe zalety bram rolowanych? Bezsprzecznie najważniejszym atutem tych konstrukcji jest oszczędność przestrzeni. Instalacja bram rolowanych sprawia, że ich skrzydło jest nawijane (za pomocą napędu) na specjalny wałek, dzięki czemu mieści się w stosunkowo niewielkiej kasecie. Konstrukcja skrzydła nie jest odchylana do wewnątrz lub na zewnątrz, co oznacza, że przestrzeń w bliskim otoczeniu bramy można dowolnie wykorzystać. Kolejnym atutem jest bezpieczeństwo bram rolowanych. Konstrukcje te wyposaża się często w:
- sygnalizatory, definiujące aktualny status pracy napędu,
- hamulce bezpieczeństwa, które zatrzymują bramy rolowane w momencie niekontrolowanego upadku,
- fotokomórki zatrzymują bramę w przypadku wykrycia przeszkody.
Zalety bram rolowanych dotyczą również ich konserwacji, która ogranicza się do utrzymania w czystości skrzydła bramy, a także do smarowania łożysk, sprężyn oraz innych części ruchomych i konserwacji uszczelek specjalnymi preparatami na bazie silikonu. Pierwszą konserwację wykonuje się wtedy, gdy kończy się instalacja bram rolowanych. Kolejne powinno się wykonywać co około 6 miesięcy, a zwłaszcza przed okresem zimowym. Atutem jest też trwałość bram rolowanych, które zachowują odporność na oddziaływanie różnych czynników (np. pogodowych).
Zalety bram rolowanych wynikają również z ich minimalizmu. Dzięki temu — od strony estetycznej — łatwo można je dopasować do różnych stylów architektonicznych.
Ograniczenia związane z bramami rolowanymi
Czy istnieją jakiekolwiek wady bram rolowanych? Tak i należą do nich:
- relatywnie duże koszty montażu wynikające m.in. z konieczności instalacji wałka o odpowiednio dużej wytrzymałości,
- konieczność zastosowania wytrzymałych i masywnych zamocowań.
Poza tym trzeba pamiętać, że bramy rolowane nie są dostępne we wszystkich rozmiarach i kolorach. Wynika to z faktu, że nie są one tak popularne. Pewną formą alternatywy dla bram rolowanych malowanych w standardowych kolorach są modele produkowane na zamówienie, przy czym należy pamiętać, że paleta barw i tak może być dość ograniczona.
Bramy rolowane, uchylne i segmentowe
W porównaniu do bram uchylnych i segmentowych bramy rolowane do garażu i nie tylko charakteryzują się większą uniwersalnością. Można je montować praktycznie wszędzie: w garażach, magazynach i obiektach przemysłowych średniej wielkości. Co więcej, w przeciwieństwie do obydwu typów bram ich konstrukcja nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Montaż bram rolowanych nie wymaga też dostępności do rozległego obejścia, które byłoby zajmowane przez uchylne skrzydła.
Reasumując, bramy rolowane do garażu i obiektów przemysłowych szerokiego przeznaczenia to bezpieczne i wszechstronne konstrukcje, które pozwalają oszczędnie gospodarować przestrzenią i mogą być wyposażone w zestaw niezbędnych czujników. I choć wady bram rolowanych istnieją, to w porównaniu do korzyści są one znikome.