Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Brama garażowa – jaki wymiar bramy wybrać?

Bez bramy nie ma garażu. Niektórzy kierowcy ze względu na częste poruszanie się autem korzystają z niej nawet kilka razy w ciągu dnia. Z tego też względu brama musi być solidna i starannie wykonana, ale również bezpieczna i komfortowa w obsłudze – idealne rozwiązanie to takie, w którym można otwierać/zamykać ją bez wysiadania z pojazdu. Jak wybrać dobrą bramę do garażu? Jakie powinna mieć wymiary by była bezpieczna i wygodna w użytkowaniu?

Standardowe wymiary bram garażowych

Standardowe wymiary bram garażowych to szerokość w przedziale od 180 cm do 600 cm (ta wartość odnosi się do bram podwójnych) oraz wysokość od 200 do 350 cm. Najbardziej typowe wymiary bram garażowych, kupowanych najczęściej to 200-260 cm (wysokość) oraz 200-250 cm (szerokość przy bramach pojedynczych) lub 400-500 cm (szerokość przy bramach podwójnych). Wysokość bramy garażowej powinna być nieco większa od standardowej w przypadku parkowania w garażu aut dostawczych czy takich, na których dachu znajduje się bagażnik.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy producent ma swoją własną tabelę, w której określone zostały wymiary każdego typu bramy garażowej. Należy wziąć to pod uwagę przy wyborze odpowiedniej wielkości bramy dla siebie.

Jak dopasować wymiary bramy garażowej do własnych potrzeb?

Najłatwiejsze zadanie doboru szerokości i wysokości bramy garażowej stoi przed osobami, które są na etapie projektowania domu i doboru wymiarów i rozkładu poszczególnych pomieszczeń, w tym garażu. W tym przypadku szerokość bramy garażowej należy ustalać na podstawie tego, czy będzie to miejsce przeznaczone do parkowania jednego auta, czy może dwóch. Warto również mieć na uwadze jego gabaryty – przy samochodach ciężarowych czy takich, które przynajmniej od czasu do czasu będą jeździć z boxem dachowym, należy uwzględnić nieco większą wysokość bramy.

Wymiary drzwi garażowych muszą być tak dobrane, by zapewniały bezpieczny i bezproblemowy wjazd i wyjazd z garażu. Osoby, które garaż będą traktowały również jako schowek, powinny zadbać o szerszą bramę, co ułatwi wprowadzenie np. kosiarki, czy roweru bez większych trudności przy zaparkowanym we wnętrzu pojeździe. O tej zasadzie należy pamiętać niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bramy segmentowe, czy za lepsze rozwiązanie uznamy bramy uchylne. Wybór szerokości i wysokości jest bardzo ważny. Odpowiednie dopasowanie wymiarów sprawi, że brama garażowa będzie bezpieczna i komfortowa w użytkowaniu.

Bramy garażowe – standardowe wymiary

Każdy z producentów ma swoją tabelę, w której umieszczone są standardowe wymiary drzwi garażowych znajdujących się w ofercie. Jednak jeżeli zajdzie taka potrzeba jest możliwość wykonania bram o niestandardowych wymiarach, na specjalne zamówienie klienta. To musi być poprzedzone stosownymi pomiarami, aby brama garażowa idealnie pasowała do wykonanego wcześniej otworu.

Przy dysponowaniu odpowiednimi narzędziami pomiary pod bramę garażową możemy wykonać samodzielnie. Lepszym jednak rozwiązaniem będzie zlecenia tego zadania specjalistom, najlepiej z firmy, przez którą nasza brama garażowa o niestandardowych wymiarach ma zostać wykonana.

 

Powiązane wpisy: