Znajdź nas na portalach społecznościowych.

Brama garażowa segmentowa – czym jest i jak prawidłowo zamontować bramę garażową segmentową?

Spis treści

 

Bramy segmentowe należą do grona produktów najczęściej wybieranych przez klientów. Tendencja ta wynika przede wszystkim z ich konstrukcji, wręcz stworzonej dla pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. W poniższym artykule przeanalizujemy sposób działania bram segmentowych, a także opiszemy proces montażu bramy garażowej segmentowej. Zapraszamy do lektury!

Czym są bramy garażowe segmentowe?

Jak sama nazwa wskazuje, brama segmentowa składa się najczęściej ze stalowych segmentów. Każdy z nich jest połączony ze swym sąsiadem specjalnymi łączeniami, dzięki czemu mogą one na siebie nachodzić. Całość jest uszczelniona, aby zminimalizować ryzyko utraty ciepła lub przedostawania się wilgoci. Połączone ze sobą segmenty przesuwają się – jako całość – po specjalnych prowadnicach, które instaluje się na suficie podczas montażu bramy garażowej. Gdy brama się otwiera, wszystkie połączone ze sobą moduły przesuwają się ku górze i chowają się tuż pod stropem. Dzięki temu konstrukcja bramy garażowej nie zajmuje tak dużo miejsca.

Montaż bramy garażowej – czynności wstępne

Osoby, które chcą zamontować bramę garażową segmentową, powinny pamiętać o dokładnym wyrównaniu wszystkich płaszczyzn przylegających do konstrukcji bramy. Wykończenie ścian garażu jest tu bardzo istotne. Razem powinny one tworzyć jednolitą płaszczyznę. Kwestię montażu bramy warto przełożyć na później, jeśli planuje się w międzyczasie:

  • ocieplenie ścian,
  • pomalowanie ścian,
  • wylanie lub wyrównanie posadzki,
  • jakiekolwiek inne prace remontowo-budowlane.

Montaż bramy garażowej jest możliwy tylko i wyłącznie po zakończeniu ww. prac. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia mechanizmu napędowego przez tynk, zaprawę lub farbę. Poza tym bramy segmentowe muszą być dokładnie wymiarowane już na etapie projektu. Wprowadzanie zmian w postaci podniesionej posadzki może uniemożliwić montaż napędu bramy garażowej.

O czym pamiętać podczas montażu bramy segmentowej?

Zakupioną bramę należy dokładnie sprawdzić pod kątem jej wymiarów. Jeśli wszystko się zgadza, należy przystąpić do instalacji ościeżnicy. Następnie klinuje się ją w narożnikach. Po wykonaniu ww. czynności zaznacza się punkty, w których mocowane będą kątowniki montażowe (do połączenia prowadnic pionowych i ściany). Podczas montażu bramy segmentowej trzeba też pamiętać o wnętrzu ościeża bramy. Ościeżnica powinna zostać przykręcona do muru, a przerwa między nią a ścianą wypełniona pianką. W konstrukcji bramy segmentowej bardzo ważną rolę odgrywają prowadnice sufitowe, dlatego na tym etapie należy je dokręcić. Warto również zwrócić uwagę na sposób połączenia skrzydła segmentowego. Jeśli poszczególne segmenty nie są ze sobą złączone, należy je składać od dołu. Oznacza to konieczność włożenia dolnego segmentu do prowadnic, a następnie połączenia z kolejnym segmentem za pomocą zawiasów. Nie można też zapominać o rolkach, które należy przymocować do zawiasów każdego segmentu.

Regulacja bramy segmentowej

W zamontowanej bramie należy założyć sprężyny, które ograniczają siłę niezbędną do otwarcia lub zamknięcia całości. W konstrukcjach segmentowych należy je zakładać zgodnie z kierunkiem zwojów. Jeśli sprężyny są nałożone prawidłowo, to w trakcie pracy zmniejszają swą średnicę. W przeciwnym razie brama nie będzie otwierać się do końca. Segmentowe bramy garażowe wymagają też regulacji linki umocowanej pomiędzy skrzydłem a sprężyną. Gdy wszystko jest gotowe, należy całość zabezpieczyć uszczelkami.

Warto pamiętać, że segmentowe bramy garażowe to precyzyjne mechanizmy, których montaż powinien wykonywać wykwalifikowany personel.