Brama garażowa automatyczna czy ręczna – które rozwiązanie wybrać?
Dobór właściwej bramy garażowej jest kluczowy dla bezpieczeństwa znajdującego się wewnątrz mienia, ale też całego domu. Niejednokrotnie bowiem garaż tworzy z domem jednolitą bryłę, którą trzeba właściwie chronić przed ingerencją z zewnątrz. Istotną kwestią jest również wybór właściwego mechanizmu otwierania i zamykania bramy. To od niego zależy nasze bezpieczeństwo, ale i komfort.
Bramy garażowe – rodzaje otwierania
Brama garażowa – niezależnie od swej konstrukcji – może być otwierana w sposób ręczny lub automatyczny. W pierwszym przypadku otwiera ją mechanizm napędzany siłą ludzkich mięśni, który najczęściej składa się z zestawu przekładni i elementów transmisyjnych.
Alternatywą dla takiego rozwiązania jest brama garażowa automatyczna, którą wprawia w ruch silnik napędzany elektrycznie. Urządzenia te mogą być obsługiwane za pomocą:
- specjalnego przycisku umiejscowionego w konstrukcji bramy,
- pilota zdalnego sterowania,
- urządzenia mobilnego.
Zalety bramy garażowej automatycznej i ręcznej
Poniżej przedstawimy krótkie porównanie bram garażowych z uwzględnieniem wykorzystywanych w nich systemów napędowych. Który wariant będzie lepszy?
Brama otwierana i zamykana ręcznie
Zalety bramy garażowej ręcznej wynikają przede wszystkim ze sposobu jej użytkowania. W tym wariancie montaż całego systemu jest dużo prostszy i mniej czasochłonny. Brama garażowa ręczna nie wymaga też podłączenia instalacji elektrycznej. Nie bez znaczenia jest też możliwość bezproblemowej obsługi systemu nawet w przypadku zaniku energii elektrycznej. Nie można też zapominać, że brama garażowa otwierana ręcznie jest tańsza w montażu.
Brama otwierana i zamykana elektrycznie
Korzyści wynikające z montażu bram sterowanych elektrycznie są dość oczywiste. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:
- bezproblemowa obsługa,
- szybszy czas otwierania,
- możliwość podpięcia zaawansowanych systemów automatyki i bezpieczeństwa,
- łatwość otwierania nawet dużych i masywnych bram.
Warto również dodać, że elektroniczny system sterowania bramą automatyczną zajmuje znacznie mniej miejsca, niż mechanizmy zaimplementowane w bramach ręcznych. Brama garażowa automatyczna sprawdza się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba częstego podnoszenia skrzydła.
Porównanie kosztów instalacji i eksploatacji
Zastanówmy się, który wariant bramy jest tańszy. Jak łatwo się domyślić, znacznie tańszym rozwiązaniem jest brama garażowa ręczna. W tym przypadku inwestor ponosi koszty wynikające z montażu wszystkich niezbędnych elementów mechanicznych, w tym przekładni, łańcuchów prowadzących i siłowników.
Brama garażowa automatyczna jest urządzeniem znacznie bardziej skomplikowanym, a co za tym idzie – kosztującym nieco więcej niż jej ręczny odpowiednik. Największy wydatek wiąże się z koniecznością poprowadzenia instalacji elektrycznej o określonych parametrach. W przypadku napędów jednofazowych jest to stosunkowo proste, gdyż praktycznie każdy garaż posiada swój odrębny układ zasilania. Wybierając napęd trójfazowy (3 × 400 V), trzeba często liczyć się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności przerobienia instalacji elektrycznej.
Do ogólnego kosztu montażu bram automatycznych trzeba również doliczyć wydatki na czujniki. Co prawda ich montaż nie jest konieczny, ale w istotny sposób zwiększają one bezpieczeństwo.
Reasumując, cenowe porównanie bram garażowych jest dość jednostronne. Bardzo ważne jest, aby decyzję co do wyboru określonego mechanizmu napędowego podjąć na etapie planowania inwestycji. A to dlatego, że przerabianie bramy ręcznej na elektryczną, kosztuje z reguły znacznie więcej niż brama garażowa automatyczna.
Kwestia bezpieczeństwa w obu rozwiązaniach
Na koniec porównajmy bezpieczeństwo bram garażowych w wariancie ręcznym i automatycznym. Bramy ręczne – na pierwszy rzut oka – są rozwiązaniem zapewniającym wyższy poziom bezpieczeństwa. Warto jednak zastanowić się, czy tak będzie zawsze. Częste, ręczne otwieranie skądinąd masywnego mechanizmu wiąże się z dużym wydatkiem energii i ryzykiem wystąpienia kontuzji. Poza tym trzeba liczyć się z koniecznością opuszczenia pojazdu na czas otwierania i zamykania bramy, co przekłada się na wzrost ryzyka kradzieży.
Nie można też zapominać, że bezpieczeństwo bram garażowych automatycznych stoi na coraz wyższym poziomie. Napędzające je urządzenia są bowiem wyposażone w:
- centralkę sterującą, która (po odpowiednim zaprogramowaniu) będzie kontrolować pracą napędu z wykorzystywaniem informacji podawanych przez czujniki,
- mechanizmy otwierania ręcznego, które umożliwiają otwarcie lub zamknięcie bramy niezależnie od napięcia zasilającego,
- czujniki, które wykrywają ruch w obrębie bramy (lub obecność przedmiotów) i tym samym zatrzymują napęd.
Warto też dodać, że bramy automatyczne są często wyposażane w system sygnalizacji świetlnej, który ostrzega użytkownika, że system napędowy otwierający lub zamykający bramę właśnie się aktywował.
Reasumując, nowoczesne bramy automatyczne mają istotną przewagę nad konstrukcjami ręcznymi i to zarówno w kwestiach związanych z funkcjonalnością, jak i z bezpieczeństwem obsługi urządzenia.