Inteligentne bramy przemysłowe — rewolucja w dostępie i kontroli dzięki technologii IoT
Internet Rzeczy, czyli IoT (Internet of Things) to coś więcej niż nowoczesna technologia. To idea, w myśl której wprowadza się szereg rozwiązań umożliwiających połączenie zwykłych urządzeń z siecią za pomocą technologii chmury. Co ciekawe, rozwiązania te implementowane są również w… konstrukcjach bram przemysłowych. Jakie korzyści niesie ze sobą połączenie bramy z chmurą?
Idea — myśl przewodnia projektu
Dlaczego bramy przemysłowe wyposaża się w rozwiązania IoT? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: w ten sposób wprowadza się zupełnie nowe możliwości zarządzania bodajże najważniejszym pod względem logistycznym elementem infrastruktury przemysłowo-logistycznej. Zarządzanie dostępem w przemyśle przez IoT to nie tylko zdalne otwieranie bram. To przede wszystkim zdolność do łączenia ze sobą funkcjonalnych rozwiązań, systemów, a także instalacji i układów pomiarowych w jedną całość, która daje użytkownikowi możliwość jeszcze większego wpływu na procesy zachodzące w obrębie hali przemysłowej lub magazynu.
Jakie korzyści niesie ze sobą implementacja IoT?
Zacznijmy od tego, że automatyzacja przemysłowa IoT nie jest możliwa bez stworzenia odpowiedniej infrastruktury. Tutaj najważniejszą (i dość oczywistą) rolę odgrywa Internet, który jest udostępniany za pośrednictwem łącza WiFi, a także sieci 3G i 4G. Im wyższy protokół, tym większa zdolność do jednoczesnej transmisji danych o zwiększonej objętości. Całość łączą ze sobą systemy bezpieczeństwa przemysłowego, dzięki którym system nie jest narażony na atak osób z zewnątrz.
Bramy przemysłowe wpięte w strukturę IoT to przede wszystkim możliwość:
- zdalnego zarządzania bramą, nawet wówczas, gdy w obiekcie nie ma nikogo,
- monitorowanie bramy i jej okolic w czasie rzeczywistym i z wykorzystaniem transmisji 4K,
- zarządzanie temperaturą wewnątrz hali (lepsze wykorzystanie energii),
- kontrola użytkowania bramy w czasie rzeczywistym itd.
Technologia IoT daje użytkownikowi praktycznie nieograniczone możliwości zarządzania bramą przemysłową. Można ją przyrównać do swoistego, cyfrowego kośćca, do którego przyłącza się kolejne nowe funkcje.
Jak zarządzać bramą w ramach IoT?
Inteligentne bramy przemysłowe mogą być zarządzane na wiele różnych sposobów. Kontrola dostępu IoT może być realizowana za pośrednictwem fizycznej lub webowej aplikacji, która jest dostępna np. po wprowadzeniu do przeglądarki określonego adresu sieciowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak szeroko rozumiane innowacje w przemyśle były wdrażane również poprzez platformy mobilne. Bramy przemysłowe mogą być przecież obsługiwane za pomocą laptopa, smartfona lub tabletu. Do zarządzania nimi można wykorzystać narzędzie, które będzie dopasowane do kształtu i rozmiaru kilkucalowych ekranów w określonych urządzeniach.
Reasumując, inteligentne bramy przemysłowe to przyszłość logistyki. W ten sposób dajemy użytkownikom narzędzie, dzięki któremu można efektywnie zarządzać halą przemysłową z poziomu jednego urządzenia i to w czasie rzeczywistym, wykorzystując szybkie protokoły internetowe.