Rodzaje bram przemysłowych – jakie są i gdzie się sprawdzą?
W przemyśle stosuje się zupełnie inne rodzaje bram niż w obiektach użyteczności publicznej. Z reguły bramy segmentowe stosowane w budynkach przemysłowych są dużo większe, a ich czas otwierania i zamykania jest znacznie krótszy. Wszystko po to, aby zapewnić w danym obiekcie jak najsprawniejszą rotację osób i towarów.
Jak usprawnić ruch osób?
Zacznijmy od tego, że choć większość hal i magazynów posiada swoje przemysłowe bramy, to zwykle stawia się obok nich specjalne drzwi przejściowe. Wszystko po to, aby brama nie musiała być ciągle otwierana i zamykana. Miałoby to zły wpływ na rotację artykułów przemysłowych w obrębie hali, kosztowałoby mnóstwo energii i utrudniałoby (zwłaszcza zimą) ogrzanie obiektu. Drzwi dla personelu w obiektach przemysłowych są dużo mniejsze i nie generują żadnych kosztów.
Rodzaje bram przemysłowych i ich zastosowanie
Mając już pewną wiedzę na temat specyfiki konstrukcyjnej przejść i bram przemysłowych, warto zaznajomić się z podstawowymi rodzajami bram w obiektach o charakterze produkcyjnym, magazynowym i handlowym.
Bramy przemysłowe segmentowe
Bramy przemysłowe segmentowe — to konstrukcja, która powstaje z kilku połączonych ze sobą segmentów. W trakcie przesuwu bramy segmenty idą wzdłuż prowadnic. Ich początek znajduje się tuż pod sufitem. Zaletą bram segmentowych jest ich wszechstronne zastosowanie. Można je stawiać nawet w obiektach z krótkim podjazdem, a także w halach umiejscowionych w bliskim sąsiedztwie drogi lub chodnika. Atutem bram segmentowych jest ich piękny, nowoczesny wygląd, który prawie zawsze idealnie spaja się z aranżacją budynku.
Bramy przemysłowe boczne
Bramy przemysłowe boczne — ich zasada działania jest identyczna co w przypadku bram segmentowych. Warto jednak zauważyć, że w przeciwieństwie do nich segmenty są tu ułożone pionowo i zachodzą na siebie w lewo lub w prawo. Bramy segmentowe boczne stosuje się dość rzadko. Zwykle korzysta się z nich w obiektach, w których ze względów konstrukcyjnych nie ma możliwości instalacji górnej prowadnicy.
Bramy roletowe
Bramy roletowe — to dość popularna odmiana bram przemysłowych. Do tej grupy należą m.in. bramy szybkobieżne, które — ze względu na szybkość zwijania i rozwijania — często są stosowane w magazynach i supermarketach (oddzielają przestrzeń magazynową od handlowej). Bramy przemysłowe rolowane montuje się w obiektach, w których zabudowa sufitu nie pozwala na montaż konstrukcji segmentowej.
Bramy przemysłowe uchylne
Bramy przemysłowe uchylne — to bardzo szerokie spektrum rozwiązań, których cechą szczególną jest jednolita, najczęściej płytowa konstrukcja. Bramy te posiadają pojedyncze, sztywne skrzydło, które może uchylać się praktycznie w dowolnym kierunku. Zaletą tych bram jest solidność i wytrzymałość, aczkolwiek zajmują one dużo miejsca.
Bramy przemysłowe przesuwne
Bramy przemysłowe przesuwne — działają podobnie jak bramy uchylne, tyle że ich skrzydło przesuwa się wzdłuż konstrukcji bramy, czyli w prawo lub w lewo. Ich zaletą jest duża wytrzymałość. Często instaluje się je na podjazdach sąsiadujących z budynkiem hali lub innymi, firmowymi obiektami. Dzięki temu brama przemysłowa może zachodzić za obrys budynku, nie zajmując tym samym zbyt dużo miejsca.
Reasumując, bramy rolowane, segmentowe i skrzydłowe są przeznaczone do nieco innych zadań, o czym świadczy ich konstrukcja, sposób montażu itd.
Powiązane wpisy: